Telefon
0543 878 79 69
Beylikdüzü
İSTANBUL
E-posta
mimarfarukgungor@gmail.com

Mutfak Yenileme

 

Evlerin adeta kalbi diyebileceğimiz mutfaklar gün içinde defalarca uğranılan tek alan olabilir. Özellikle evde yemek işlerini üstlenen kişiler için bu çok daha büyük önem taşıyor. Günün büyük bir çoğunluğunu evde geçiren ev hanımları ve anneler için ise değeri çok daha fazla olan mutfaklar aynı zamanda çabuk aşınmaya da müsaittir.

Dolayısıyla, mutfakların estetik, konforlu ve işlevsel olması son derece önemlidir. Aynı zamanda, yemek hazırlama esnasında yeterli hareket alanı ve en önemlisi de hijyenik bir kullanım sağlamalıdır. Evin her alanı hijyen bakımından önemlidir ancak mutfaklar biraz daha fazla hijyen ister çünkü tüketeceğiniz yemeklerin hazırlandığı alanlardır. Bu bakımdan, mutfak yenileme ekstra bir önem verilir.

Mutfak Yenileme Nasıl Yapılır?

Uzun süre kullanım sonucu artık kullanılamaz hale gelmiş olan mutfakların tadilata ve yenilenmeye ihtiyacı vardır. Çünkü mutfaklarda uzun süre oluşan buhar, yağ, kir ve bunları temizlemek için kullanılan temizlik malzemeleri mutfakların çabucak eskimesine ve kullanılamaz hale gelmesine yol açmaktadır.

Ancak, mutfak yenileme için belli bir sıralama vardır. Bu izlenen yolu da en iyi profesyoneller bilir. Bu sıralama, mutfak dolaplarının sökülmesi ile başlar. Sonrasında tezgâh da sökülerek tezgâhın altında eski tezgâhlar için beton bulunduğundan kırım işlemi gerçekleştirilir. Ardından, zemindeki fayansların sökümüne geçilir. Tüm her şey kırılıp dökülüp hafriyatların dışarı çıkarılması ile su tesisatı ve arkasından elektrik tesisatı ile ilgili kısımlara geçilir.

Su tesisatında gerekli değişimler yapılır ve elektrik tesisatı gözden geçirilerek gerekli onarımlar yapılır. Ardından tüm gerekli yerlere elektrik tesisatı döşenir. Ardından, sırasıyla sıva, alçı ve boyası yapılır. İsteğe göre duvar kâğıdı veya fayans, mermer döşeme yapılır. Tezgâh yerine konumlandırılır. Son olarak, gerekli mobilya ve mutfak dolapları monte edilerek mutfak yenileme işlemi gerçekleştirilir. 

Mutfak Yenileme Öncesinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Her şeyden önce mutfağınızı yeniletmeye karar verdiğinizde mutfağın kısmi mi yoksa komple tadilat ve yenileme mi yapılacak bunun kararını vermeniz gerekecek. Çünkü planlamanın bu şekilde yapılması gerekir. Eğer bir mutfak tadilatı yaptırmayı düşünüyorsanız tüm mutfak tadilatı yaptırmak hem daha ekonomik hem de daha ergonomik olacaktır.

Mutfak yenileme düşünüp bir karara vardığınızda mutfağı kullanan siz olacağınıza göre talep ve beklentilerinizi yenileme yapacak uzman ekibe doğru aktarmalısınız. Mutfak tezgâhlarının ölçüleri oldukça önemli ve kişilerin boyuna göre ayarlanmalıdır. Yanlış ölçü vermemek bu aşamada son derece önemlidir. Yetkili kişilerden alacağınız destek de size faydalı olabilir. Özellikle mutfakta daha geniş bir kullanım alanı yaratılmak isteniyorsa eşyaların doğru tasarlanması gerekir. Mutfak dolabı ve mobilyaların renk uyumlarına da dikkat etmek gerekiyor ve seçim yaparken yine profesyonel bir destek almanızda yarar olacaktır. Doğru bir uyum yakaladığınızda estetik bir görünüm sağlayabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Mutfak Yenileme Çalışmaları

 Mutfaklarını yenilerken komple bir mutfak tadilatı yaptırmak istemeyenler çoğunlukla tesisatla ilgili sorunlar yaşadıklarından mutfak yenileme en fazla tesisat yenileme talebi olmaktadır. Mutfakta tüm işlemler mutfak tezgâhı üzerinde yapıldığı için tezgâhlar çabuk yıpranır. Bu açıdan, tezgâh değişimi sıklıkla tercih edilen bir yenileme türüdür.

Bunun yanında,  mutfak tabanları parke olanlar su ve bir takım aşınmalardan dolayı değişim yapılmak zorunda kalınan bir yenileme şeklidir. Bir de mutfakta genişletme yapmak isteyenler alandan kazanmak için dolap ve tezgâhın yerini değiştirmek ve ölçülerini küçültmek isteyebilir. Günümüzde, gelişen teknoloji ile birlikte mimarlar üç boyutlu tasarım sunumları ile müşterilerine anında mutfağın yeni halini paylaşabiliyorlar. Bu şekilde, kolaylıkla mutfak ile yeni kararlar alınarak yenilemeye girişilebilir.

Mutfak Yenileme İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Mutfak yenilemede işlemlerin ne kadar süreceği ile ilgili olarak net bir süre söylemek çok doğru olmaz.  Elbette ücretsiz keşif için gelen uzman ekip bununla ilgili ortalama bir süre belirtebilir ama hiç bir zaman tam bir netlik olmaz. Mutfağın büyüklüğü ve yapılacak yenileme işlemi bu süreci belirleyen en önemli etkenlerdir.

Çalıştığınız firma da bu konuda büyük önem taşır. Profesyonel ekibiyle işini hakkıyla eda eden firmalar bu işi kısa sürede ve kaliteli bir şekilde tamamlayabilir. Mutfakta yapılacak yenileme çalışmaları da süreyi belirleyen etkenler arasındadır. Kırma işlemleri ve hafriyatın taşınması ile tesisat işleri diğerlerine diğerlerine göre daha uzun sürer ve zahmetlidir. Genel olarak, mutfak yenileme işlemleri evin diğer bölümlerine oranla daha fazla işçilik gerektiren bir bölümdür.

Daha ince işçilik gerektirdiğinden dolayı mutfak tadilatı ve yenileme işlemleri daha uzun sürer ve teslimi de biraz geç olur.  Tüm bu etkenlere bağlı olsa da, ortalama olarak 15-20 gün içinde bitirilip teslim edilmeye çalışılır. Kendi eşyalarınızı kullanacaksanız bir haftada tadilat yapılıp teslimi yapılır ancak eşya ve dolaplar da yenilenecekse bu süre biraz daha uzayacaktır.

Mutfak Yenileme Aşamaları Nelerdir?

Hangi tür bir yenileme olursa olsun evlerde tadilat çoğunlukla yıkım ve hafriyatın temizlenmesi ile başlar. Mutfak büyütme, mutfak küçültme, mutfak yenileme ve mutfak genişletme işlemlerinin birçoğu genellikle aynı aşamaları takip ederek ilerler.  Duruma göre, hiç kırma işlemi yapmadan da yenileme yapılabilir ancak onlar daha küçük çaplı tadilatlar için geçerli olabilir. Aşamalar şu şekilde ilerlemektedir:

  • Mutfak büyütme, küçültme ve genişletme yapılacak ise öncelikle kırma ve duvar örme işlemleri yapılır
  • Mutfak tezgâhı ve mutfak dolapları daha önceden alınan ölçülere göre sipariş edilir veya hazırlanır
  • Tesisatla ilgili tüm tadilat ve yenileme işlemleri gerçekleştirilir
  • Sıva ve alçı işlemleri yapılır
  • Seramik uygulama aşamasına geçmeden önce bu alanlara şap dökülerek uygun hale getirilir
  • Varsa doğalgaz tesisatı döşeme işlemleri halledilir
  • Alçı, boya ve duvar işlemleri bitirilir ve son rötuşlar halledilir
  • Yerler ve tezgâh duvarlarına seramik, granit ve parke döşeme işlemleri yapılır
  • Montajı yapılacak tüm ürünlerin kurulumu gerçekleştirilir
  • Dekoratif işler yapılarak mutfak yenileme işlemleri bitirilmiş olur ve teslime hazır hale getirilir

Mutfak Yenileme Maliyeti Nedir?

Komple mutfak yenileme işlemleri çoğunlukla maliyetli gibi görünse de ekonomik ve akılcı çözümler getirilerek son derece konforlu bir mutfak elde edilebilir. Ayrıca, mutfakta geçirilecek uzun zamanları düşünecek olursak sonuçlar memnuniyet verici olmaktadır. Ancak tadilat ve yenileme işlemleri profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır aksi halde üzücü sonuçları da olabilir.

İyi bir planlama ve ince bir işçilikle mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Mutfakta uygulanacak stil ve tarz, kullanılacak malzeme kalitesi, kaplanacak yüzey ve alan, dayanıklılık, kullanışlılık gibi etmenler bütçeyi doğrudan etkileyen unsurlar arasındadır.  Kullanılan ürünlerin kalitesine bağlı olarak farklı tutarlarda bir maliyet ortaya çıkacağı için seçenekleri değerlendirmekte yarar vardır.  Mutfak tezgâhları farklı kalitelerde ve farklı malzemelerden yapılmış olduğu için seçiminize bağlı olarak fiyatlar değişecektir.  Mermer, granit, kuvartz ve hakiki ağaçtan yapılmış tezgâhların fiyat aralığı farklı olacaktır. Ağaç tezgâhlar diğerlerine göre daha maliyetlidir. Seçiminizi buna göre de yapmalısınız.

Natürel ürünler kullanmayı seviyorsanız ağaç tezgâhlardan kayın, meşe, ceviz, iroko ve venge gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Güncel fiyatlar ve maliyet hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

 

 

Eski Yapı Hizmetlerimiz

Eski Yapı Hizmetlerimizin Listesi

Restorasyon
Konservasyon
Tarihi Bina Bakım Onarım
Çelik Konstrüksiyon İşleri
Ahşap Bina Restorasyonu
Ahşap İşleri
Proje Tasarım İşleri
Araştırma Raspası
Kumlama

Yeni Yapı Hizmetlerimiz

Yeni Yapı Hizmetlerimizin Listesi

Boya İşleri
İnce ve Kaba Sıva
Dış Cephe Yalıtım
Havuz Yapımı
Peyzaj
Sulama
Seramik
Mutfak Yenileme
Banyo WC Yenileme
Anahtar Teslim Dekorasyon İşleri
Tadilat Onarım İşleri
Çelik İşleri
Demir İşleri
Mimarlık Hizmetleri
Proje ve Tasarım
Mimari Uygulama
Ahşap İşleri
Hemen ara