Telefon
0543 878 79 69
Beylikdüzü
İSTANBUL
E-posta
mimarfarukgungor@gmail.com

Mimarlık Hizmetleri Nedir?

 

Güzel, kullanışlı ve ferah evlerde huzurlu ve konforlu bir hayat sürmek herkesin hakkıdır. Ferah yaşam alanları kişilere mutluluk getirir.  İnsanların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan mimarlar bazen hayallerin de ötesini yapabilirler. Mimarlar doğru yaşam aşamalarını takip ederek birbirinden güzel tasarımlara imza atabilirler.

Mimarlık hizmetleri nedir? Böyle bir ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır. Çünkü bu hizmetlerin aşamalarında başarılı ve özgür bir ekip sevgilerini katarak size harika mekânlar oluştururlar. Mimarlık işi proje ve ekip işidir. Tüm bunlar için bir araya gelen mimarlar ve ekipleri görsel sunumlarla işi detaylı anlatırlar.

Mimarlık Hizmetlerinin Aşamaları Nelerdir?

Genellikle mimarlık hizmetleri nedir verilirken ilk aşama araştırma aşamasıdır. Bunun için hizmet verilecek alanlarda keşif yapılır. Keşfin ardından proje aşamasına geçilir. Proje detaylı bir şekilde ele alınarak incelenir. Bu noktada mimarlar kendi hayallerini ve tasarımlarını paylaşarak geniş bir değerlendirme için masaya yatırılır.

Burada tüm ölçü ve hesapların kesinlikle doğru bir şekilde planlanması gerekiyor. Tasarlanan bu proje daha sonra 3-D olarak boyutlandırılır. Kusursuz bir görünüm elde edilene kadar tartışılıp eksikler giderilir veya eklemeler yapılır. Gerçeğin birebir aynısı olan modelleme müşteriyle paylaşılır. Müşterinin onayına sunulan proje müşterinin kabul etmesi durumunda ya da farklı bir öneri, istek veya talep gelmesi durumunda fikir alış verişinde bulunulur ve müşteri onayı alınır. Bu noktadan sonra üretim aşamasına geçilir.

Mimarlık Hizmetleri Neleri Kapsar?

Mimarlık hizmetleri nedir? Büyük çoğunluğu kurumsal hizmet anlayışı ile profesyonel mimarlık çalışmaları içinde sunulmaktadır. Peki, bu hizmetler neleri içermektedir?

 • İç mimarlık tasarımları yani iş planlaması
 • Villa mimarisi
 • Farklı mimari tasarımlar ve projeler
 • Peyzaj çalışmaları
 • Statik projeler
 • Dış mimari tasarımlar
 • Özgün tasarımlar
 • Kamusal yapı tasarımları
 • Hotel ve konsept mimari tasarımlar

İç ve Dış Mimari Tasarımlar

Mimari tasarımlar hem iç hem de dış mekânları kapsamaktadır. Dolayısıyla, mimarlık hizmetleri nedir verilirken tasarımlar da buna göre planlanır. Tüm mimarlık hizmetlerinde öncelik planlama ve projelendirmedir. Hem gerçeği olduğu gibi yansıtmak hem de mimari yapıları ön plana çıkarmak için bu önemli bir aşamadır. Bu iş ise uzmanlık ve deneyim ister.

Bu açıdan, profesyonel bir mimarlık firması ile çalışmak mühimdir. Bu şekilde, güvenli bir destek alabilir ve doğru bir mimarlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Özel projeler ile benzeri olmayan ve kendine özgü tasarımlara imza atan mimarlar müşteriyi anlayan bir proje ortaya koyarlar. Mimari çalışmalarda özgünlük birincil koşuldur. Bu şekilde, başarılı mimarlık hizmetleri nedir almış olursunuz.

Mimarlık Hizmetlerinde Proje Öncesi Süreç Nasıl İşler?

Mimarlık hizmetleri nedir? Sadece çizimden ibaret bir iş değildir. Proje öncesi ve sonrasında farklı unsurlar değerlendirilerek benzersiz bir yapı elde edilmesi sağlanır. Proje öncesinde yapılması öngörülen bir takım işler bulunur:

 • Yatırım öncesi analiz
 • Fizibilite çalışmaları
 • Proje hizmetleri
 • İmar mevzuatına uygunluk konusunda inceleme yapılması
 • Yapı ile ilgili mimari projeler
 • Üç boyutlu tasarım ile beraber animasyon çalışmaları
 • İç dekorasyon ile birlikte peyzaj çalışmaları
 • Dış dekorasyon
 • Statik, mekanik ve elektrik projeleri ile zemin etüdü çalışmaları
 • Arsa değerlemesi
 • Ruhsat çalışmaları ve resmi kurum onayları
 • Bulunduğu hava koşullarına uygun yapıların ortaya konması

Mimarlık Hizmetlerinde Mimari Danışmanlar Ne Tür Hizmet Verirler?

Mimari danışmanlık hizmeti veren firmalar koordineli bir çalışma ortaya koyarlar. Uzman kadrosuyla hizmet veren firmamız tüm süreci titizlikle yönetirler. Mimarlık hizmetlerimiz içinde tüm donanım ve deneyimlerimizi kullanarak sorunlara pratik, yaratıcı, akılcı, teknik ve ekonomik çözümler üretmek yer alır. Danışmanlık faaliyetlerimizi uzman danışman kadromuzla yürüterek mimarlık ve mühendislik çözümleri ışığında inşaat sona erene kadar gerekli tüm aşamaları yönetiyoruz.

Projelerinizin yönetimine destek olmak amacıyla zayıf olan alanların güçlendirilmesinde müşterilerimize destek olmaya devam ediyoruz. Anahtar teslim projelerde tüm masraf ve işler eksiksiz olarak tamamlanarak müşteriye teslim edilir. Sürdürülebilirlik anlayışımızla verimlilik odaklı ve riskleri hesap ederek gerekli tedbirleri önceden almak suretiyle hizmet vermeye gayret ediyoruz.

Mimarlık Hizmetleri İçinde Neler Yer Alır?

Temel belirleme: mimarlık hizmetleri nedir kullanım gereksinimleri, maliyet bütçesi, inşaat kalitesi, teslim tarihi, mimarlıkla ilgili tüm hizmet ihtiyaçları ile ilgili işlerin netleştirilmesi

 • Ön planlama: temel analizi, hedef koordinasyonu, bir planlama konseptinin geliştirilmesi, olası çözüm seçeneklerinin değerlendirilmesi, plan taslakları, yetkililerle görüşmeler ve maliyetle ilgili tahminler
 • Taslak planlama: genel tasarımın grafiğe dökülmesi, nihai konseptin sonuçlanması, açıklamalarla birlikte nesne tanımı, planlamaya dahil olan unsurların entegrasyonu, maliyet hesaplaması
 • Onay planlaması: mimarlık hizmetleri nedir gerekli onay ve hizmetler, istisna ve muafiyet başvuruları için hazırlanan şablonların sunulması
 • Uygulama planlanası: Sonuç tamamıyla hazır olana kadar tüm proje üzerinde detaylı çalışma, detay ve inşaat çizimleri ve sunuları, inşaat şirketleri ile ustalar için gerekli tüm prosedürler ve tüm ihtiyaçlarla ilgili grafik sunum
 • Sözleşmenin imzaya hazırlanması: hizmet tanımları ile hizmet şartnamelerinin hazırlanmasına esas miktarların belirlenmesi ve toplanması, hizmet tanımının koordine edilmesini sağlamak
 • Katılım: tekliflerin alınarak kontrolden geçirilmesi ve değerlendirilmesi, teklif sahipleri ile müzakere, buna göre maliyet tahmini, maliyet kontrolü bu sürecin en önemli unsurudur.
 • İnşaat denetimi: yapı ruhsatına göre genişletme denetimleri, uygulama planları ile hizmet tanımları, program denetiminin ardından maliyet tespitlerinin yapılması, inşaat işlerinin kabul süreci, eksikliklerin giderilmesi, muhasebenin denetimi yapılarak maliyet kontrolünün sağlanması,
 • Mülkiyet bakımı ve dokümantasyonu: son denetimden önce mülkün kontrolden geçirilmesi, kusurlar bulunursa bu kusurların giderilmesi,

Mimarlık Hizmetleri Ücretleri

Mimarlık hizmetleri nedir her yıl mimarlar odası tarafınca hazırlanan asgari ücret tarifesi bir diğer adıyla en az bedel tarifesi, üzerinden hesaplanmaktadır. Tüm mimarlık proje fiyatları ve mimari danışmanlık hizmeti ücretlerinin belirlenmesi de bu şekilde olur. Vaziyet planı üzerinde mimari yapılaşma ve çevresel faktörlerin ifade edilmesi yoluyla çeşitli hesaplamaların yer aldığı etüt hazırlama hizmeti için bazı mimarlık ofisleri ücret talep edebilirken bu hizmet karşılığında ücret talep etmeyen de bulunuyor.

Meslek odaları bu konuda hizmet vermezler. Bu kurumlar üyelerine eşit mesafede yaklaşırlar. Bir mimara ya da mimarlık hizmeti veren danışmanlara ihtiyacınız olduğunda bulunduğunuz şehirdeki mimarlık ofisleri şeklinde bir internet araştırması ile kolayca ulaşabilirsiniz. Ve bu firmalarla iletişime geçmek suretiyle alacağınız hizmetin bedelini öğrenebilirsiniz. Mimarlık hizmetleri nedir birçok farklı hizmet türünü barındırdığından dolayı talep edilen tutarlar da farklılık gösterebilir. 

Avukatların aksine birçok mimar bu tür hizmetler için herhangi bir ücret talep etmez. Özellikle de, inşaat alanı, daire sayısı hesaplama, emsal ve takas hesabı hesaplama gibi teknik konularda rahatça bilgi edinmeniz mümkün.  Ruhsat harçları ise her zaman bir istisnadır ve bunların dışında tutulur. Bazı mimarlık firmaları ise, bazen tüm verdiği hizmetleri tek bir pakette sunar. Bunun için de ek bir ücret talep ederek gereken hizmetlerde bulunabilir. Siz de mimarlık hizmetleri nedir hakkında bilgi almak ve sonrasında hizmetlerinden faydalanmak istiyorsanız mimarlık ofisleri ile görüşme sağlayabilirsiniz. Bu konuda, hizmet veren firmamız ile de görüşerek destek ve bilgi alabilirsiniz. Böylece, profesyonel bir ekiple çalışmanın farkını ve deneyimini yaşayabilirsiniz.

 

 

 

Eski Yapı Hizmetlerimiz

Eski Yapı Hizmetlerimizin Listesi

Restorasyon
Konservasyon
Tarihi Bina Bakım Onarım
Çelik Konstrüksiyon İşleri
Ahşap Bina Restorasyonu
Ahşap İşleri
Proje Tasarım İşleri
Araştırma Raspası
Kumlama

Yeni Yapı Hizmetlerimiz

Yeni Yapı Hizmetlerimizin Listesi

Boya İşleri
İnce ve Kaba Sıva
Dış Cephe Yalıtım
Havuz Yapımı
Peyzaj
Sulama
Seramik
Mutfak Yenileme
Banyo WC Yenileme
Anahtar Teslim Dekorasyon İşleri
Tadilat Onarım İşleri
Çelik İşleri
Demir İşleri
Mimarlık Hizmetleri
Proje ve Tasarım
Mimari Uygulama
Ahşap İşleri
Hemen ara